Prečo práve BAREFOOT?

Barefoot a jeho význam, jeho plusy aj mínusy. V jednoduchosti a skratke napísané čo prináša nosenie barefoot obuvi. Všetky informácie sú voľne dostupné pre všetkých na internete ak Vás táto téma zaujíma viac.

 

Slovíčko Barefoot

            Slovíčko Barefoot je prevzaté z anglického jazyka. Vzniklo spojením dvoch slov: BARE (bosý) a FOOT (chodidlo). Toto spojenie vyjadruje celú podstatu a filozofiu barefoot obuvi - chodenie naboso. Chôdza naboso je pre zdravie našich nôh a celkovo pre zdravie celého pohybového aparátu to najlepšie, čo môžeme sami sebe a svojim deťom dopriať. Pozrime sa teda trošku bližšie na to, čo je na bosej chôdzi také dobré.

https://www.belenka.sk/blog/co-je-barefoot/

Čo presne robí dobrú barefoot topánku?

                       

Nulový pokles

 „Pokles päty“ topánky sa vzťahuje na výškový rozdiel medzi oblasťou v prednej časti topánky a oblasťou pod pätou nohy. Barefoot topánky sa dodávajú bez poklesu päty, takže päta nohy nie je zdvihnutá ani inak vyvýšená. Podošva má rovnakú hrúbku po celej dĺžke. To znamená, že celé chodidlo sa opiera o zem, rovnako ako keď idete naboso.

Tenké podrážky

Barefoot topánky majú veľmi tenkú podrážku. Nositeľ obuvi by mal cítiť zem pod nohami. Podobne ako na dlaniach, aj chodidlá majú obrovské množstvo nervových zakončení, ktoré mozgu poskytujú informácie o svojom okolí. Táto informácia, takzvaná „senzorická spätná väzba“, ovplyvňuje náš zmysel pre rovnováhu a priestorovú orientáciu. Hrúbka podošvy je len 6,3 mm.

Ľahkosť a flexibilita

Pružnosť podošvy je rovnako dôležitá ako jej hrúbka. Pohyblivosť topánky je určená materiálom podrážky. Materiál zvršku by mal byť rovnako ľahký a pružný.

Široká špička

Väčšina bežných topánok sa smerom dopredu zužuje – nielen módne dámske lodičky, ale aj úplne bežné tenisky. To nezodpovedá tvaru našich chodidiel a znamená to, že prsty sú stlačené do neprirodzeného tvaru. V dôsledku toho je obmedzená sloboda pohybu a stabilita. Špička barefoot topánok je obzvlášť široká a tvarovaná tak, aby zodpovedala nohe. To umožňuje prstom držať sa zeme a prirodzene sa rozprestierať pri chôdzi.

Bez podpory

Tradičné topánky zvyčajne obsahujú nejaký druh odpruženia, vypchávky alebo vložky. Zámerom je podporiť chodidlo a uľahčiť mu prácu. Táto podpora určite na prvý pohľad pôsobí pozitívne. Ak však chodidlo nemusí vykonávať žiadnu prácu, časom slabne. Pri chôdzi zostáva v „režime spánku“, aj keď je v pohybe. Barefoot topánky zámerne vynechávajú akúkoľvek podporu. Prostriedok, ktorý sa chodidlo (znovu) naučí podporovať samo.             Postupom času silnie a mohutnie.

https://www.groundies.com/what-even-are-barefoot-shoes/?fbclid=IwAR2eTEG8buTHTUX1RN7o4Kn_ijhLkn9HAPD7kVByrICfDTmP5tyqdhp-JGw

Výhody barefoot topánok

Najväčšou výhodou je to, že pri chôdzi hýbeme všetkými svalmi na chodidle. Noha sa vďaka tomu zdravo vyvíja, čo je dôležité hlavne u detí. Toto výhody barefootiek:

  • podpora klenby – prevencia plochých nôh (dokonca ústup plochej nohy),
  • zmiernenie vybočených palcov,
  • zlepšenie držania tela,
  • posilnenie úponov a svalov okolo kĺbov nôh,
  • ústup bolestí bedier, krku, hlavy,
  • narovnanie chrbtice – počas behu,
  • zlepšenie techniky behu.

Nevýhody barefoot obuvi

Je pravdou, že barefoot nie je pre každého.

Napríklad, pri extrémne plochých nohách, či silno vybočených palcoch, sa stav vašich chodidiel nezlepší za pár dní. Kedy vám lekári neodporučia barefoot?

  • Rôzne ortopedické problémy.
  • Deformácia chodidla.
  • Voľnejšie väzy.
  • Znížené svalové napätie či ortopedické.
  • Diabetes – prípadné zranenia nôh sa horšie hoja.
  • Neurologická porucha.

S barefootkami sa spája aj ďalšia nevýhoda. Ak žijete v osídlenej oblasti, všade je tvrdá dlažba alebo betón, a ak nie ste zvyknutí na barefoot obuv, nohy vás budú bolieť, dokonca hrozia zápaly chodidiel, či zápal Achillovej šľachy.

V klasickej obuvi totiž podrážka tlmí tvrdosť každého povrchu, čo v barefootkach zámerne chýba. Ak teda chcete praktizovať barefoot chôdzu v meste, striedajte to s inou, klasickou obuvou.

 https://slovenskypacient.sk/barefoot-topanky-co-vam-prinesie-bosonoha-obuv-ake-su-vyhody/



Follow us on Facebook